• Oddech i głos - warsztat

Głos to ciało, w głosie zawarta jest wiedza o naszym ciele i o nas samych. Chęć rozwijania swojego głosu oznacza dla mnie chęć pracy nad sobą na wielu płaszczyznach, wymaga również poruszenia wyobraźni i zaangażowania ciała w proces twórczy.

Głos to wibracja. Jeżeli jesteśmy zrelaksowani, a nasz umysł koncentruje się na chwili obecnej, głos bez przeszkód wydobywa się z głębi nas, rezonuje w całym ciele i jest doznawany na poziomie fizycznym.

Często nie mówimy swoim głosem, czasami nawet go nie znamy. Stres i napięcia powodujące sztywność ciała, w ten sam sposób usztywniają również głos, prowadząc do jego spłycenia, zniekształcenia, a w konsekwencji do nadwyrężenia i chorób. O takim głosie mówimy też, że jest schowany – używamy głosu tylko częściowo, a jego potencjał pozostaje przez nas niezbadany. 

Warsztat dedykowany jest wszystkim tym, którzy chcą pogłebić świadomość ciała i głosu poprzez uważne oddychanie. Doświadczymy takiego sposobu oddychania, dzięki któremu obudzimy i doeneretyzujemy ciało oraz poprawimy jakość głosu. 

W planie m.in.: 

  • przygotowanie ciała do pracy z głosem, 
  • pogłębienie oddechu, 
  • poznanie zasad higieny głosu, które pozwolą pozbyć się symptomów świadczących o niezdrowym posługiwaniu się głosem (np. ból gardła, chrypka, bóle ramion i karku pojawiające się w trakcie lub po dłuższym przemówieniu),
  • ciepło głosu, czyli cechy dobrego oddechu, 
  • rozluźnienie napięć w ciele, które blokują twój głos i ekspresję ruchów,
  • dynamiczne ćwiczenia wizualizacyjne rozwijające głos.

Prowadząca: Marzena Roguska (najbliższy warsztat: Warszawa, 10.09.2017 r., patrz AKTUALNOŚCI)


  • Zajęcia z relaksu.

Zawsze wtedy, gdy uruchamiam głębsze oddychanie, uruchamiam też to, co wewnątrz mnie – odpuszam sobie problemy, które mnie przytłaczają i jestem znów u Siebie. Świadomy oddech sprawia, że przypominam sobie o sobie samej, koncentruję się na tym, co naprawdę ważne - czyli na tym, co tu i co jest teraz. I kiedy trwam tak w tej cichej praktyce, czuję jak napięcia i sztywność w ciele stopniowo ustępują czemuś lżejszemu, porządanemu – doznaniom ulgi i przyjemności. Mogę tańczyć.

Zapraszam Was na spotkania, na których wspólnie zgłębimy sztukę relaksu. Są to zajęcia poświęcone pracy z ciałem i oddechem z elementami podstaw emisji głosu. Na zajęciach poznamy ćwiczenia oddechowe, które zmniejszają skutki codziennego stresu i szybkiego tempa życia, m.in.: uczucia chronicznego zmęczenia, sztywności i napięcia w ciele, uczucia zablokowanego gardła. Pogłębimy sposób w jaki oddychamy, co bezpośrednio wpłynie na stopień rozluźnienia w ciele i jakość naszego głosu. Doświadczymy oddechu jako najlepszego narzędzia, potrzebnego do odbudowania kontaktu z własnym ciałem i niezbędnego we wzmocnieniu głosu.

Podczas naszych spotkań doświadczymy również tego, czym jest ruch relaksacyjny . Poprawimy sposób, w jaki leżymy i świadomie wypoczywamy, bo leżenie to także ćwiczenie! 

Prowadząca: Marzena Roguska.

Zajęcia odbywają się w każdą środę.

Start: 27.09.2017 r., 20.00-21.30

Gdzie: Warszawa, Centrum Joga

Koszt pojedynczych zajęć: 35 zł

Karnet (4 wejścia): 120 zł


  • Pilates dla początkujących.

Zajęcia dedykowane są osobom początkującym, bez względu na wiek i doświadczenie związane z szeroko pojętym ruchem, które pragną wzmocnić mięśnie głębokie - źródło naszej siły i zdrowia. Popracujemy nad sylwetką z uwagą dla wszystkich, naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dowiemy się, co właściwie w praktyce oznacza prostowanie kręgosłupa (czynność, która potraktowana zbyt dosłownie szkodzi)

Ćwiczenia stworzone przez Pilatesa mogą również stanowić doskonałe uzupełnienie codziennego treningu (np. biegania lub tańca), ponieważ wykazują dużą skuteczność w zapobieganiu kontuzjom. 

Na zajęciach wzmocnimy mięśnie głębokie, zadbamy o kręgosłup i stawy, aby przeciwdziałać bólowi, który często pojawia się w tych partiach ciała. Zadbamy o zdrową sylwetkę i głęboki oddech. Spokojne tempo ćwiczeń tej metody sprzyja budowaniu świadomości własnego ciała, jego wzmocnieniu, pozwala zrelaksować ciało i umysł. 

Zajęcia prowadzi: Marzena Roguska


  • Grupa terapeutyczna z elementami psychogimnastyki.

środy: 18.30-20.30, ul.Śniadeckich 17, Warszawa

Bywa tak, że splot różnych sytuacji w życiu powoduje natłok nieprzyjemnych, przytłaczających myśli, które dominują to, co w głowie siedzi.
Bywa też tak, że to ciało daje nam o sobie znać bólem krzyża czy migreną, że żyjemy w dużym napięciu, na które zwyczajnie brak siły.
Zarówno pierwsza, jak i druga sytuacja powoduję dyskomfort, a związku z tym uczucie bezradności i przygnębienia.
Zdarza się też, że gdy obie sytuacje nałożą się na siebie ciężko znaleźć cień ochoty na to, by wyjść z domu, zrobić sobie herbatę czy po prostu być.
Zapraszam do grupy wszystkich tych, którzy znaleźli się jakimś kryzysie, także tych, którym ciało w jakimś sensie powiedziało „stop” oraz osoby zainteresowane samorozwojem.
Na spotkaniach przyjrzymy się sposobom komunikacji, relacjom, doświadczeniom rodzinnym i społecznym, konfliktom wewnętrznym oraz temu jak to wszystko przekłada się na naszą cielesność.

*** Dołączenie do grupy poprzedza konsultacja psychologiczna.
Spotkania poprowadzi Paula Flores – psycholożka, psychoterapeutka.
Zapisy: psycha.styka@gmail.com