Oddech i głos 

warsztat

Głos to ciało, w głosie zawarta jest wiedza o naszym ciele i o nas samych. Chęć rozwijania swojego głosu oznacza dla mnie chęć pracy nad sobą na wielu płaszczyznach, wymaga również poruszenia wyobraźni i zaangażowania ciała w proces twórczy.

Głos to wibracja. Jeżeli jesteśmy zrelaksowani, a nasz umysł koncentruje się na chwili obecnej, głos bez przeszkód wydobywa się z głębi nas, rezonuje w całym ciele i jest doznawany na poziomie fizycznym.

Często nie mówimy swoim głosem, czasami nawet go nie znamy. Stres i napięcia powodujące sztywność ciała, w ten sam sposób usztywniają również głos, prowadząc do jego spłycenia, zniekształcenia, a w konsekwencji do nadwyrężenia i chorób. O takim głosie mówimy też, że jest schowany – używamy głosu tylko częściowo, a jego potencjał pozostaje przez nas niezbadany.

Warsztat dedykowany jest wszystkim tym, którzy chcą pogłebić świadomość ciała i głosu poprzez uważne oddychanie. Doświadczymy takiego sposobu oddychania, dzięki któremu obudzimy i doeneretyzujemy ciało oraz poprawimy jakość głosu.

W planie m.in.:

  • przygotowanie ciała do pracy z głosem,
  • pogłębienie oddechu,
  • poznanie zasad higieny głosu, które pozwolą pozbyć się symptomów świadczących o niezdrowym posługiwaniu się głosem (np. ból gardła, chrypka, bóle ramion i karku pojawiające się w trakcie lub po dłuższym przemówieniu),
  • ciepło głosu, czyli cechy dobrego oddechu,
  • rozluźnienie napięć w ciele, które blokują twój głos i ekspresję ruchów,
  • dynamiczne ćwiczenia wizualizacyjne rozwijające głos.