GŁOS: emisje indywidualne

Mówienie jest sztuką. Głos jest równie ważny jak słowa, które tworzą naszą wypowiedź. Głos może być prezentem dla słuchacza, a słuchanie budzić wrażenia estetyczne, działać na wyobraźnię i powodować naszą obecność w danej chwili. Głos może inspirować, koić, koncentrować uwagę, może wzmacniać nasz przekaz, może o wiele więcej. To, jak mówimy, ma ogromne znaczenie, wskazuje na naszą zdolność do wyrażania siebie – zdolność, która może być nieustannie kultywowana i rozwijana. Uwrażliwienie na własny głos i uznanie jego ważnej roli może przyczynić się również do tego, jak słuchamy innych, do tego, co naprawdę słyszymy i ostatecznie wpłynąć na sposób w jaki się komunikujemy.

Praca indywidualna znacznie różni się od pracy w grupie podczas warsztatu. W trakcie konsultacji poruszamy i dokładnie przyglądamy się problemom, które związane są z właściwym tylko tobie sposobem posługiwania się głosem, na który składają się m.in.:

  • postawa ciała, mowa ciała,
  • stopień rozluźnienia w ciele - możliwe napięcia w ciele, które utrudniają swobodne mówienie i ekspresję ruchów,
  • wykorzystanie potencjału oddechowego i świadome posługiwanie się oddechem podczas mówienia,
  • dostosowanie odpowiedniego rejestru głosu,
  • nastawienie głosowe, które bezpośrednio wpływa na barwę głosu i to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez słuchaczy.

Jeżeli czujesz dyskomfort związany z mówieniem (mówienie męczy, pojawia się chrypka, drżenie głosu, uczucie zdarcia gardła lub przeciążenia strun głosowych), a lekarz wykluczył możliwe choroby krtani oraz inne choroby, które mogą wpływać na tworzenie głosu (np. alergie), kluczowym rozwiązaniem może okazać się nauka prawidłowej emisji głosu. Jeżeli pragniesz poczuć się pewniej podczas wystąpień publicznych, egzaminów lub nawet w codziennych sytuacjach, jeżeli chcesz umiejętnie i świadomie posługiwać się głosem - zapraszam na konsultację.

Podczas konsultacji:

  • utrwalamy dobre i bezpieczne nawyki związane z prawidłową emisją głosu,
  • poznajemy i utrwalamy zdrowe nawyki posługiwania się oddechem i głosem w sytuacji stresowej,
  • polepszamy sprawność mięśni odpowiadających za artykulację oraz mięśni układu oddechowego,
  • pracujemy nad barwą głosu, nastawieniem głosowym,
  • doświadczamy tego, że mówienie jest przyjemne i, przy dobrej technice mówienia, nie wymaga od nas wysiłku, nie powoduje uczucia przeciążenia krtani oraz napięcia w ciele.

Obok indywidualnych potrzeb równolegle wspieramy naszą pracę programem podstawowym:

* ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, dykcyjne,

* praca z ciałem, prawidłowa postawa, swoboda ruchu podczas mówienia, techniki rozluźniające,

* ćwiczenia poprawiające nośność, brzmienie głosu.

Efektywna praca indywidualna zamknięta jest w cyklu pięciu spotkań, w trybie cotygodniowym. Konsulatcja może być również potraktowana jako jednorazowe doświadczenie i przynieść oczekiwaną korzyść już po pierwszej sesji. Na koniec każdej konsultacji otrzymujesz materiały, z których możesz korzystać w ramach przypomnienia i utrwalania umiejętności głosowych.


Koszt pojedyńczej konsultacji: 120 zł

Czas trwania konsultacji: 75 minut.

Zapisy: mowaodnowa@gmail.com

Konsultacje indywidualne odbywają się w gabinecie przy ul. Grottgera 19 (Mokotów), w pobliżu parku Morskie Oko.

Prowadząca: Marzena Roguska